Tak, to jest opowieść także o TOBIE i o Twoim poczuciu wartości.
Jak Twoim zdaniem rozpoznaje się podwyższone napięcia wynikające z poczucia wartości (PW)?
Co widzisz oczami wyobraźni myśląc o kimś, kto ma z problemy z PW?
Alkoholika, narkomana? Osobę po próbie samobójczej? Wycofanego i poniżanego gimnazjalistę, z którego naśmiewają się inni uczniowie? A może kolegę z pracy, który ciągle się przechwala i wszyscy z niego drwią za plecami, podejrzewając że ma chyba coś z poczuciem wartości?
Te skojarzenia mogą być trafne i faktycznie wiązać się z problemami dotyczącymi PW, ale.. w tym wpisie znajdziesz mnóstwo przykładów subtelniejszych sytuacji związanych z PW.
Wiele osób uważa, że kwestie poczucia wartości dotyczą tylko innych, ale nie ich! U nich PW jest już na innym poziomie przecież.. Jeśli nie doświadczasz trudności cięższego kalibru, czy to znaczy, że temat PW nie ma Tobie nic praktycznego do zaoferowania? Oj, uważaj i czytaj dalej!
Nic bardziej mylnego i nie myśl, że jesteś ponad tym. Nikt z nas nie jest. A zazwyczaj najbardziej tego tematu potrzebują osoby, które myślą, że najmniej go potrzebują..
A teraz pomyśl o innych osobach, aby zrozumieć znacznie szerzej i subtelniej wpływ PW na nasze codzienne i to niecodzienne życie. Podzielę się z Tobą autentycznymi przykładami z gabinetu, wybranymi z 12 lat praktyki. Pomyśl przez chwilę o..
1. O mężczyźnie, który tyle pracuje, że jego życie sprowadza się w 95% do pracy i spania. Już zaniedbał zdrowie, wagę i kilka innych sfer życia. Ma do siebie lekki wyrzut o to, widzi że jest nieco problem, ale nie jest w stanie tego zmienić. Ma jeszcze tyle do udowodnienia i osiągnięcia.
2. Pomyśl o kobiecie, która kolejne godziny spędza nad poprawianiem prezentacji przed wystąpieniem. I tak nikt tego nie zauważy, ale ona musi mieć pewność, że nikt nie znajdzie i nie wytknie jej błędu. Nikt jej również nie zwróci poświęcanych na to godzin życia.
3. O mężczyźnie, który sam pracuje jako samodzielny specjalista – prowadzi małą działalność. Doświadcza wypalenia i ma poczucie że utknął na swojej ścieżce zawodowej. Ale ma trudność z pójściem dalej, ponieważ nic nie jest tak pewne i przewidywalne, jak zadania w ramach dotychczasowej specjalizacji. Tu ma najwyższą gwarancję i pewność, że zrobi solidną robotę, nie popełni błędów i będzie efekt.
4. O kobiecie, która niedawno poroniła. Czuje się wybrakowana i zawstydzona – dlaczego jej się to przytrafiło? Jaką jest kobietą? Co sobie o niej pomyśli jej partner i rodzina? Tym bardziej, że jej siostra niedawno urodziła wspaniałego dzidziusia? Mimo, że uwielbia swoją rodzinę i to dziecko, tak trudno jej spotykać się teraz z nimi. Tylko ona wie, że się porównuje, że uderza w swoje poczucie wartości i jak bardzo zazdrości.
5. O mężczyźnie, który tkwi długo za długo w złym małżeństwie. Mają dwoje dzieci. No bo co z niego będzie za ojciec, jeśli złoży papiery rozwodowe i zabierze swoim ukochanym dzieciom pełną rodzinę? Co ma wówczas osobie myśleć? Jest w klinczu.
6. O aktorce, która od niedawna popija sporo wina wieczorami. Jest dość rozpoznawalna i można powiedzieć, że generalnie jej się powiodło. Ale ostatnio na kilku kolejnych ważnych castingach wygrały inne. Pojawił się alkohol, frustracja i trudność z pogodzeniem się z przegraną.
7. O mężczyźnie, który już kilka miesięcy zwleka ze zwolnieniem pracownicy, mimo że ona już dawno sobie na to zasłużyła. Obawia się jednak awantury, ataku z jej strony i swojej bezradności w tej sytuacji. Odwleka to potencjalne zagrożenia i nie zwalnia, co wpływa bardzo źle na atmosferę w zespole.
8. O kobiecie, która tkwi w kiepskim związku i pozwala źle się traktować. Głównie z obawy, że lepszego partnera już sobie nie znajdzie. Wcześniej bardzo zabiegała o miłość i kontakt z rodzicem. Teraz zabiega o to samo u partnera i tej relacji również daleko do dobrej.
9. O rodzicu, który chce swoim dzieciom zapewnić znacznie więcej niż sam miał za dzieciaka, dorastając w biedzie. Każdego dnia prowadzi walkę z rzeczywistością o inne, dostatnie życie. Zarzyna się w pracy, wydaje dużo na dzieci, porównuje się często z sąsiadami i prowadzi cichą walkę ze swoim wyczerpaniem, aby już nigdy nie być na końcu. Dobrze mu idzie, ale tylko on wie jakich napięć wewnętrznie doświadcza.
10. O mężczyźnie, który każdego dnia zostaje nieco za długo w pracy i przynosi często pracę do domu. Nie ma czasu, aby na spokojnie i z satysfakcją pobyć z żoną lub z dziećmi. Rodzina już przywykła i potrafią całkiem dobrze żyć obok taty, a nie z tatą.
11. O kobiecie, której matka była alkoholiczką. Córka jest już dorosła. Nie umie się bawić, nie umie odpoczywać. Matka bawiła się za dużo i za bardzo.. Córka jest bardzo poważna i skupiona na pracy. Chce być tak bardzo w porządku i mieć dobry wizerunek w oczach rodziny i lokalnej społeczności. Matka mocno nie była i nie miała.
12. O nastolatku, który dostał cztery z plusem i ma fatalny dzień, bo wszystko poniżej piątki to porażka dla niego. W domu rodzinnym jest kult osiągnięć i wyników. A rodzice ukończyli prestiżowe uczelnie i wykonują wysoko statusowe zawody.
13. O kobiecie, której związek rozpadł się na pół roku przed ślubem. Była narzeczoną i już nie jest. Odbiera tą sytuację jako straszną potwarz – w oczach rodziny i wśród znajomych.
14. O mężczyźnie, który prowadził dwie, dość dobrze prosperujące firmy. Pojawił się covid i wszystko padło, a on nie potrafił tego utrzymać. Musiał oddać leasingodawcy drogie auto, a wygodny dom z dużą działką zamienić na małe mieszkanie. Zwolnił zespół i został z myślami, co by było gdyby..
15. O kobiecie, która od 15 lat pracuje w tym samym urzędzie, na tym samym stanowisku. Jest bardzo kompetentna w tym co robi. Ma wielkie obawy, przed zmianą pracy. Nie wie, czy sobie poradzi tak dobrze, jak w obecnym miejscu pracy. A jeśli nie? Co wówczas inni powiedzą?
16. O mężczyźnie, który od niedawna prowadzi firmę. Walczy o pierwszych klientów i ledwo wiąże koniec z końcem. Mimo, że podjął ambitne wyzwanie to wstydzi się funkcjonowania na granicy rentowności przez wiele miesięcy. A znajomi wydają, jeżdżą, biorą urlopy i doświadczają życia. Nie są na tyk ryzykownym etapie.
17. O kobiecie, która ma prawie 40 lat, a w dalszym ciągu obawia się krytyki ze strony swojego ojca. Za to jak zachowują się jej dzieci, za to jak myśli i jak sobie radzi w życiu. Także za to jak ma w domu, czy za to, że nie przyjechała na urodziny do cioci.
18. O mężczyźnie, który nie dał sobie prawa zająć się fotografią, bo rywalizuje ze swoim bratem – obydwaj pracują w korporacjach. Ojciec całe życie ich ze sobą porównywał i motywował w ten sposób – chciał zapewne dobrze. Czuje się wypalony, doświadcza pustki, ale ciśnie, odcinając się od siebie, swoich talentów, predyspozycji, preferencji i potrzeb.
19. O kobiecie, która obawia się, że ją wyrzucą z pracy. Co to wtedy będzie? Co powiedzą rodzice, rodzina? Zajada stresy i swoje waży. Źle się z tym czuje.
20. O mężczyźnie, który jest twardym i groźnym dyrektorem dla swojego zespołu. Łagodność i wyrozumiałość kojarzą mu się ze słabością i ciapowatością. Chce być silny i męski. W dzieciństwie miał dwóch braci i obowiązywało prawo pięści. On był najmłodszy i czuł się najmniej ważny. Siła jest lepsza i silni są lepsi! A o pozycję walczy się zdobywając nad innymi przewagę. Tak średnio mu się współpracuje przez to z ludźmi.
21. O kobiecie, która nie potrafi docenić, ile i co zrobiła przez cały dzień lub tydzień. Ciągle czuje, że to było za mało. Nie daje sobie więc prawa do odpoczynku. Popołudniami i w weekend naciska na siebie, żeby coś produktywnego jeszcze robić.
22. O mężczyźnie, któremu nie wiodło się dotychczas w relacjach. Chciałby mieć żonę i dzieci, ale nie ma. Ucieka w pracę, tam się spełnia, ma kontrolę i uzyskuje lepsze wyniki niż jego rodzeństwo i wielu znajomych, którzy mają już swoje rodziny. Świetnie zarabia, jest ceniony zawodowo i w sumie to jest ok, ale.. Uciekł ze sfery, w której mu się nie powiodło i to mu nie pozwala w pełni cieszyć się dostatnim życiem i spełnieniem zawodowym.
23. O nastolatce, która wygrała pewien dość prestiżowy konkurs w liceum. No i pojawił się całkiem duży problem – który kierunek studiów wybrać, aby potwierdzić swój niebywały talent.
24. O kobiecie, która ma tendencje udowadniać innym, że ona wie lepiej to i tamto. Podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich ciągnie często w tematy, w których jest mocna i ma większe rozeznanie. Z lubością wytyka innym niewiedzę. Aż trochę strach wypowiadać się przy niej i trochę niemiło spędza się z nią czas. Ona też czuje, że coś jest nie tak, ale nie wie, że radzi sobie z poczuciem niedoskonałości za pomocą chęci bycia tą mądrzejszą i wiedzącą lepiej.
25. O mężczyźnie, który po 17 latach w zawodzie prawnika ma tego dosyć. Przez lata próbował się przekonać do tego zawodu, ale nie.. nie lubi jednak tego. Jedno ma życie i nie chce akurat tego robić przez kolejne lata. Co powie jego otoczenie? Jak porzucić taki prestiżowy zawód, w imię niepewnej przyszłości? Każdy dzień w tym, co nie ma dla niego sensu odziera go coraz bardziej z jego PW.
26. O kobiecie, której tak strasznie zależy na wyglądzie i atrakcyjności. Spędza mnóstwo czasu na siłowni i na strojeniu się. Niedawno był jej ślub. Tylko ona wie, jak stresowała się wyglądem, suknią i tym, czy fryzjerka odpowiednio ją uczesze i jak to będzie później wyglądać na zdjęciach. Te stresy zamieniły radosne wesele w dość nieprzyjemne poczucie zdawania trudnego egzaminu.
27. O młodzieńcu pod ścianą dyskoteki zamiast na parkiecie. Chowając się za piwem i rozmową z kumplami już drugą godzinę czai się, aby zagadać do dziewczyny, ale emocje biorą górę i nie może się odważyć. Nie czuje się wartościowym chłopakiem i ma obawę, że kontakt z dziewczyną to udowodni i zdemaskuje.
28. O kobiecie i mężczyźnie, którzy za często się kłócą. Walczą o władzę w relacji. Ewentualne ustąpienie lub podporządkowanie traktują jako przegraną, dowód gorszości i słabości. Każde z nich miało jednego rodzica zbyt spolegliwego i żadne nie chce takie być. Generalnie są normalną i dobrze funkcjonującą rodziną, ale ich związek bardzo by zyskał, gdyby ograniczyli to przeciąganie liny.
Każda z tych osób miała stresy i nieco za dużo napięć emocjonalnych wynikających z poczucia wartości. Każda przesadnie obawia się niedoskonałości lub walczy o utrzymanie odpowiedniego wizerunku w oczach swoich lub otoczenia. Za pomocą takich lub innych metod – stąd tak wiele różnorodnych historii powyżej. A można by jeszcze długo wymieniać..
Może dopiszesz jakieś Tobie znane w komentarzu?
Każda zbyt często podejmuje decyzje i działania, które w dłuższej perspektywie okazują się szkodliwe, krzywdzące lub kosztowne w skutkach. Każda przyzwoicie radzi sobie w życiu i jest ogólnie spoko.
Mam nadzieję, że teraz już nieco inaczej postrzegasz temat objawów wynikających z PW. A także udowadniania tejże wartości – sobie lub innym.
Dla wyjaśnienia dodam, że każda z powyższych sytuacji może być bardzo mocno osadzona na poczuciu wartości. Może być też częściowo osadzona, albo wcale. Może wynikać z innych czynników emocjonalnych i osobowościowych.
Poczucie wartości jest obecne i zaangażowanie w każdej istotnej sferze Twojego życia. Nikt nas nie nauczył w szkole o zarządzaniu własnym PW. Czym ono jest, jakie niesie możliwości i zagrożenia? Skąd się bierze, jak rozpoznać, na czym je najbardziej osadzamy i jakie są tego konsekwencje?
W najbliższych dniach opublikuję dużo ciekawych materiałów dotyczących poczucia wartości. Upewnij się, że obserwujesz fanpage i że subskrybujesz newsletter.
Czy coś może dodasz do tej listy? Jakieś znane Tobie lub doświadczone przez Ciebie sytuacje osadzone nieco bardziej na PW? Twoje lub zaobserwowane?