Kiedy czas na zmianę wewnętrzną?

Czasem nie wiemy, czy naprawdę mamy już z czymś problem, czy nie. Czy to już moment, aby pracować nad czymś, czy nie ma jeszcze takiej potrzeby?

Wpis ten dotyczy przede wszystkim tzw. pracy nad sobą o charakterze zmiany osobistej, pracy nad sposobem myślenia, reakcjami emocjonalnymi, nad postawami i zachowaniem.

Podzielę się moimi kryteriami na podstawie których uznaję, że temat wymaga pracy. Są stworzone na bazie różnych źródeł psychologicznych, coachingowych i terapeutycznych, a także mojej praktyki w pracy nad sobą oraz praktyki coachingowej.

Mogę uznać, że mam problem, którym warto się zająć, gdy są spełnione następujące kryteria:
1. WYROZUMIAŁOŚĆ I EMPATIA. Za mało wyrozumiałości, empatii i miłości wobec siebie lub drugiego człowieka. Wobec jego lub swoich cech i zachowań. W wyniku czego przesadnie reaguję na swoje lub czyjeś cechy. Przesadnie bagatelizuję lub wyolbrzymiam je.

2. AUTOMATYZM I BRAK ZASOBÓW. Automatycznie reaguję, tracę zbytnio kontrolę i dostęp do zasobów emocjonalnych i racjonalnych. Przesadnie w takiej sytuacji uciekam, przesadnie skupiam się na sytuacji, przesadnie rozmyślam, przesadnie reaguję, np. frustracją i konfliktem.

3. ZERO-JEDYNKOWE MYŚLENIE, że coś jest kategorycznie dobre lub kategorycznie złe – dana cecha, postawa lub zachowanie. Przez co jestem zblokowany w przesadnej reakcji emocjonalnej i zachowaniu. Nie można być niedoskonałym! Nie można być nudnym! Nie można mieć problemów w małżeństwie! Nie można mieć gorszego wyniku niż kolega z pracy! Nie można zostać odrzuconym przez kogoś! Nie można zrobić czegoś wstydliwego! Nie, nie nie!!!

4. ISTOTNE SPRAWY. Powyższe dotyczą sytuacji, które są związane z fundamentalną moją wizją na życie, celami, kluczowymi wartościami, potrzebami i istotnymi planami. Nie mogę realizować swojego życia tak jak bardzo chcę, w ważnych dla mnie obszarach.

5. PRAKTYCZNE DZIAŁANIE. Powyższe dotyczą także sytuacji, gdy ja lub ktoś inny krzywdzi w sposób ewidentny innych lub mnie. Dlaczego? Jeśli krzywda jest ewidentna, należy podjąć odpowiednie kroki, aby jej natychmiast przeciwdziałać lub zaprzestać. Jeśli tego nie robię – mam widocznie jakiś problem. Nie toleruję czegoś, co pozwoliło by mi skutecznie zadziałać. Np. nie potrafię asertywnie zwrócić uwagi koledze z pracy, który przerzuca na mnie zbyt dużą ilość pracy, bo uważam że byłbym zbyt samolubny nie chcąc mu pomóc. Czyli nie mam wyrozumiałości i miłości dla własnych potrzeb oraz przesadnie krytycznie postrzegam egoizm – a więc pierwsze trzy punkty są spełnione.

6. MECHANIZMY OBRONNE. Gdy wiesz, że w danej sytuacji uciekasz, kryjesz się, udajesz przed światem i sobą, że jest inaczej niż jest. Dorabiasz filozofię, aby jakoś wytłumaczyć swoją reakcję lub krzywą sytuację. Gdy stosujesz różne zabiegi, aby tylko nie dopuścić do siebie faktów i prawdy!

Kiedy czas na zmianę kryteria uznania za problem kiedy zająć się sobą coaching szkolenia rozwój osobisty Rafał Daniluk Ceros motywacja prokrastynacja odkładanie na później

Jak będę udawał, że tego nie ma, to może wówczas to zniknie, więc ćśśśś…

Temat wymaga lekkiego zmóżdżenia się, ale jest ewidentnie wart refleksji. Na podstawie tego można oceniać swoje stresy i trudne sytuacje, aby zdecydować czy potrzebuję czymś się zająć i nad czymś popracować, czy lepiej zająć się czymś innym.

No i taki ważny wniosek na koniec – zmiana wewnętrzna ma dawać konkretne efekty. W samopoczuciu, prowadzić do innych postaw i reakcji, umożliwiać inne zachowanie, wpływać na możliwość uzyskania innych efektów. Zmiana wewnętrzna jest tylko częścią całościowej zmiany. Warto w następstwie zmiany wewnętrznej zadać sobie pytanie: “Jakie reakcje, postawy i zachowanie będzie dowodem wprowadzenia zmiany”. Wyznacz cel, zrób plan i wprowadź realne zmiany zewnętrzne na podstawie zmiany wewnętrznej.

Jestem ciekaw Waszych refleksji i Waszych doświadczeń w związku z tym tematem. Zapraszam do dzielenia się nimi i konstruktywnej dyskusji w komentarzach.


Więcej w tym temacie możesz dowiedzieć się na prowadzonych przeze mnie szkoleniach i warsztatach. Szczególnie polecam:

Klikając TUTAJ przejdziesz do kalendarza zawierającego listę wszystkich szkoleń i warsztatów.

Rozważ także skorzystanie z sesji indywidualnych, dzięki którym skuteczniej osiągniesz swoje cele mając moje osobiste wsparcie, wiedzę i doświadczenie.

Aby być na bieżąco z publikacjami – zapisz się do newslettera u góry strony i polub fanpage Ceros. A jeśli uznasz, że warto aby ten tekst dotarł do innych osób – udostępnij.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.