Wystąpienia publiczne – wiele umiejętności w jednym

Jest taka roślina, która nazywa się Żyworódka pierzasta. Wyciąg z niej cechuje się ogromem zdrowotnych właściwości – regenerujące, przeciwzapalne i immunostymulujące. Do tego wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych, skóry, łagodzi bóle rematyczne
i wspomaga odporność. Jedna roślina – mnóstwo, wspaniałych właściwości. Czemu o niej piszę?

W świecie kompetencji osobistych i interpersonalnych jest taka umiejętność, której rozwijanie daje efekty na wielu płaszczyznach, w czym właśnie jest podobna do Żyworódki. Ta umiejętność to Wystąpienia publiczne! Korzystny wpływ wystąpień na rozwój naszej osobowości i emocjonalności jest jeszcze większy niż zdrowotny wpływ Żyworódki na komórki naszego organizmu.

Ten wpis ma za zadanie wytłumaczyć sens wielopoziomowego rozwoju umiejętności z zakresu wystąpień publicznych. Zauważyłem przez lata występowania i uczenia wystąpień innych, że ludzie dość wąsko postrzegają wystąpienia – przydadzą mi się tylko wtedy i tylko tam, gdzie czeka mnie wystąpienie, a to zupełnie nie tak. Chcę Ci zaprezentować zyski na wielu płaszczyznach, które osiągniesz rozwijając umiejętności występowania i publicznego zabierania głosu. Przedstawiłem je w formie siedmiu powodów, dla których warto podjąć decyzję o rozwoju tych kompetencji.

1. Dobry mówca dodaje wartości temu, o czym opowiada

Sposób zaprezentowania definiuje produkt/usługę/pomysł i prezentującego. To co masz do przekazania może zostać dodatkowo spotęgowane sposobem przekazu, ale niestety także i odwrotnie. Zestresowany lider zespołu nie zmotywuje tak jak by mógł. Plączący się w swoich wypowiedziach kandydat do pracy nie wypadnie tak atrakcyjnie. Przedstawiciel opowiadający w nudny sposób o produkcie połączy z nim zamiast entuzjazmu i motywacji, raczej nudę i zniechęcenie. Nadawanie i budowanie wartości formą przekazu jest jedną z kluczowych kompetencji w dzisiejszych czasach, kiedy to wiele firm dysponuje jakościowymi produktami i usługami. Otoczka i sposób przedstawienia ma z dnia na dzień coraz większe znaczenie.

Masz wpływ na znaczenie i wartość, jaką klient nada Twojemu produktowi w swoim umyśle. Ta wartość jest stworzona przez: potrzeby klienta, cechy Twojego produktu, umiejętne przedstawienie produktu. Pisząc o produkcie mam na myśli wszystko, na temat czego prowadzisz wystąpienie. Twoim produktem mogą być Twoje pomysły, może być konkretny produkt, może być proces edukacyjny jeśli szkolisz itp..

2. Ciągle występujemy – spójrz szerzej

Nie występujesz tylko wtedy, gdy jesteś na scenie. Bardzo często wchodzimy w interakcje z grupach większych niż dwie osoby. Począwszy od różnego rodzaju zebrań w firmie, po spotkania towarzyskie, rodzinne, przypadkowe sytuacje w miejscach publicznych. Wszędzie tam wypowiadamy się, dzielimy naszymi myślami, nawiązujemy relacje, doświadczamy emocji, budujemy grupy, przyciągamy lub odpychamy od siebie ludzi, realizujemy wspólnie cele. Jakość tych sytuacji tworzy jakość naszego codziennego życia, jakość współpracy zespołowej, jakość życia towarzyskiego, jakość życia rodzinnego.

Chęć uczenia się wystąpień publicznych tylko dlatego, że zbliża się rozmowa kwalifikacyjna, prezentacja przed kluczowym klientem naszej firmy, czy obrona pracy… to tak, jak by rozważać kupno samochodu tylko po to, aby od czasu do czasu zawieźć dzieci do lekarza, gdy będą chore… A przecież to jedynie wąski obszar, w którym wykorzystasz samochód. Tak samo z wystąpieniami – te najbardziej zawodowe są najczęściej tylko jednym (choć bardzo ważnym) z obszarów, w którym skorzystasz dzięki rozwijaniu umiejętności wystąpień.

3. Okazja do rozwoju pewności siebie i poczucia wartości

Żeby zabrać głos w grupie ludzi, skupić na sobie uwagę i wytrwać z tą uwagą, trzeba przybrać odpowiednie nastawienie. Ucząc się wystąpień, uczymy się ufać i wierzyć w to co myślimy i w to co mamy do powiedzenia. Uczymy się poczucia, że jesteśmy ok, że nasz głos też jest ważny, że jest tak samo ważny jak innych. Poczucia, że jesteś na tyle ważną osobą, aby stanąć przed innymi i mówić, a oni zechcą słuchać.

Występowanie, otrzymywanie informacji zwrotnych i praca nad sobą w taki sposób w towarzystwie innych osób, które tak samo jak Ty uczą się, jest bardzo wzmacniającym procesem i dodaje mnóstwo pewności siebie. Do tego wzajemny szacunek i udzielanie sobie feedbacku w oparciu o zdrowe zasady współtworzenia grupy, daje okazję do bycia potraktowanym partnersko i z godnością, co także jest bardzo cennym doświadczeniem dla zdrowego poczucia wartości.

4. Asertywność

Wystąpienia publiczne są jednym z kryteriów sprawdzenia asertywności i śmiałości do wyrażania własnych poglądów. Wypowiadanie się przed grupą ludzi wystawia nas na zagrożenie płynące z różnic światopoglądowych. Ktoś może nie zgodzić się, ktoś może mieć inne zdanie, ktoś może poczuć się urażony tym co mówisz. A takich „ktosiów” jest cała grupa. Ucząc się reagować na te wszystkie sytuacje z godnością, a jednocześnie z szacunkiem wyrabiasz w sobie bardzo asertywną postawę. Dzięki temu wzrośnie Twoja śmiałość dzielenia się własnymi poglądami i gotowość do otwartych i szczerych dyskusji, na fundamencie wzajemnego zrozumienia.

Jeśli zauważasz, że zbyt często wycofujesz się w rozmowie przesadnie unikając powiedzenia co myśli, lub jeśli w rozmowach jesteś osobą nazbyt narzucającą siebie innym – wystąpienia publiczne zdecydowanie pomogą Ci w jednym i w drugim. Grupa pomoże Ci nauczyć się asertywności i komunikacji opartej na empatii, szacunku i partnerstwie.

5. Budowanie zespołów i docieranie szerzej

Każdy bardziej złożony pomysł i projekt potrzebuje zespołu, a zespół potrzebuje mieć wspólny cel, motywację, potrzebuje wizji i lidera, który o tym wszystkim będzie przypominał. Umiejętność inspirowania, leadershipu, przemawiania chwytającego za serce i za wartości, jest kluczowa jeśli masz wizję, którą chcesz zrealizować z pomocą innych. Występowanie publiczne i zebranie feedbacku pomoże Ci wyszlifować te umiejętności.

Charyzma i umiejętność sprawnego komunikowania swoich myśli i idei przydadzą się do podzielenia się z szerszą publicznością. Żeby dotrzeć do większej ilości osób i wywołać potrzebny odzew, potrzebujesz mówić charyzmatycznie, językiem potrzeb i poruszać u słuchaczy odpowiednie wartości.

6. Rozwój kreatywności i spontaniczności

Dobre wystąpienia nie są sztampowo nudne. To ciekawe i fascynujące procesy, podczas których ludzie w nich uczestniczący w sposób przyjemny, wspólnie uczą się czegoś, wypracowują coś, integrują się tworząc zespół itp.. Takie wystąpienia stymulują rozwój kreatywności, zmuszają do szukania niestandardowych rozwiązań, uczą myśleć w inny sposób. Nie da się przeprowadzić dobrego wystąpienia bez spontaniczności i kreatywności. Występuj, a będziesz te umiejętności ćwiczył. Przełożą się one na wiele innych interakcji społecznych i relacji, w które wchodzisz.

7. Nie czekaj do ostatniej chwili

Wiele osób myśli o wystąpieniach publicznych interwencyjnie – czeka mnie poprowadzenie prezentacji w pracy, rozmowa kwalifikacyjna, spotkanie z przedstawicielami firmy naszego kluczowego klienta, więc potrzebuję pouczyć się wystąpień publicznych. To jak najbardziej ok.

Tyle że sięganie po te umiejętności doraźnie i interwencyjnie to niepotrzebne utrudnianie sobie, a często jest wręcz niemożliwe do nauczenia w kilkanaście godzin, z poczuciem topora wiszącego nad głową. Niedawno pracowałem z managerem z branży IT. Ponieważ znał się na funkcjonalności projektu, który tworzono przez prawie dwa lata w jego firmie, wydelegowano go do poprowadzenia półgodzinnej prezentacji na ten temat, przed publiką 500 osób. Nie muszę chyba opisywać jak wyglądał, gdy się spotkaliśmy. Był piątek wieczór, prezentacja czekała go w poniedziałek, był blado-zielony…

Wypracowanie podstaw nie jest wcale takie trudne, jednocześnie nie jest też tak szybkie jak wypicie espresso. Trzeba nad tym popracować. Nie czekaj do ostatniej chwili – gwarantuję Ci, wtedy pewnie będzie już za późno.

Pozwolę sobie także na przysłowiowe dwa słowa ode mnie osobiście. Ze sceną jestem bardzo związany od pierwszej klasy podstawówki, gdy podczas pasowania na ucznia zemdlałem na apelu 😉 Nie wiem czy to miało jakikolwiek związek z moimi dalszymi losami, czy nie, ale od tamtej pory siłą nie mogli mnie ze sceny ściągnąć. Konkursy recytatorskie, apele, akademie, teatrzyki i występy w teatrze to były moje początki. Siedem lat temu przyszło profesjonalne trenerstwo i praca jako szkoleniowiec.

Występując przed grupami i pracując z grupami mam okazję do ciągłego konfrontowania się z samym sobą. Każda grupa jest inna, a więc każdy proces jest inny, spontaniczny, dostarcza nowych wniosków i pokazuje co jeszcze potrzebuję rozwijać – zarówno w swoim sposobie patrzenia na świat, w swojej wiedzy i umiejętnościach interpersonalnych. Jestem pewien, że ten proces nigdy się nie skończy. Spotykam wspaniałych i inteligentnych ludzi, którzy są bardzo różnorodni. Uczę się coraz większego szacunku do tej różnorodności i coraz bardziej zachwycam się tą różnorodnością.

Wychodząc na scenę jesteśmy nadzy, wszystko widać – w znaczeniu emocjonalnym i psychologicznym oczywiście. Widać nasze przekonania, jakie mamy na swój temat. Jak w szkle powiększającym widać jak traktujemy grupę i czego od nich oczekujemy. Każda minuta na scenie, podczas świadomego i sensownego procesu – czy to uczenia siebie, czy to przekazywania czegokolwiek innym, jest według mnie warta co najmniej godziny pracy nad sobą z dobrą książką. Zyski są wielopoziomowe, bardzo praktyczne, czeka Cię samoświadomość i wspaniały rozwój osobowości.

Jestem ciekaw Twoich refleksji i doświadczeń w związku z tym tematem. Zapraszam do dzielenia się nimi i konstruktywnej dyskusji w komentarzach.


Więcej w tym temacie możesz dowiedzieć się na prowadzonych przeze mnie szkoleniach i warsztatach. Szczególnie polecam:

Klikając TUTAJ przejdziesz do kalendarza zawierającego listę wszystkich szkoleń i warsztatów.

Rozważ także skorzystanie z sesji indywidualnych, dzięki którym skuteczniej osiągniesz swoje cele mając moje osobiste wsparcie, wiedzę i doświadczenie.

Aby być na bieżąco z publikacjami – zapisz się do newslettera u góry strony i polub fanpage Ceros. A jeśli uznasz że warto, aby ten tekst dotarł do innych osób – udostępnij.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.